تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

آیا روغن “درخت چای” به درمان اگزما کمک می کند؟

به گزارش سرویس علمی حیات مدرسه، امروزه مردم از روغن درخت چای برای درمان طیف وسیعی از اختلالات پوستی استفاده می‌کنند و ممکن است بتوان از آن در درمان بیماری اگزما بهره جست. روغن درخت چای از حدود ۱۰۰ سال پیش در استرالیا به عنوان یک ماده ضد التهاب و ضد عفونی کننده کاربرد فراوان داشته است. اما درسال‌های اخیر مورد توجه جهانی قرار گرفته است. این روغن حاوی ترکیبات متعدد مانند هیدروکربن‌های ترپنی، منوترپن‌ها، سزکوئی ترپن‌ها و الکل است. اما آیا این روغن در درمان اگزما موثر است یا خیر؟

اگرچه تاکنون تحقیقات کمی در مورد تاثیر روغن درخت چای در درمان این بیماری پوستی صورت گرفته است، محققان اطلاعات زیادی در مورد ویژگی‌های التیام‌بخش این روغن برای پوست کسب کرده‌اند. برای مثال بررسی‌های سال ۲۰۱۱ محققان نشان می‌دهد که این روغن در بهبود اگزما بسیار موثرتر از شیوه درمان موضعی اکسید روی یا “ایکتامول” است.

از دیگر فواید روغن درخت چای در درمان اگزما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش التهابات پوستی

روغن درخت چای حاوی ترکیب ” terpinen-۴-ol” است. این ترکیب دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به کاهش قرمزی، سوزش و تورم پوستی مرتبط با اگزما کمک کند.

بهبود زخم‌ها

بر اساس مقاله منتشر شده در مجله ” Alternative and Complementary Medicine” روغن درخت چای باعث کاهش زمان بهبود زخم‌های آلوده به “استافیلوکوک اورئوس” می‌شود. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از روغن درخت چای با دوز بالا باعث کاهش واکنش حساسیت شدید پوست به نیکل در افرادی که آلرژی نیکل دارند، می‌شود.

مبارزه با ویروس‌ها

روغن درخت چای نه تنها به نابودی باکتری‌های ناخواسته کمک می‌کند، بلکه دارای خواص ضد ویروسی است. این در حالی است که یک درمان ضد ویروسی مانند استفاده از روغن درخت چای می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت را در صورت پیشرفت بیماری اگزما کاهش دهد.

کاهش شوره سر

روغن درخت چای دارای خواص ضد قارچی است که می‌تواند به کاهش فعالیت مخمرهای خاصی که باعث ایجاد شوره سر یا درماتیت سبورئیک(نوع مزمن اگزما) می شود، کمک کند.

از بین بردن خارش پوست

خارش پوست نشانه ای از بیماری اگزما است؛ نتایج یک مطالعه نشان می دهد که روغن چای در کاهش خارش پوست سر ناشی از بیماری اگزما موثر است. البته لازم به ذکر است که روغن چای را نباید برای مصارف خوراکی استفاده کرد و هرگونه استفاده موضعی از آن نیز باید با احتیاط و نظر پزشک انجام شود چرا که هر ماده‌ معجزه گری می‌تواند اثرات منفی نیز بر جای بگذارد!